Bianca (45) en haar man Brian waren ergens anders verzekerd. Maar toen hij zijn uitvaart regelde, wilde hij niets liever dan hulp van Roos van Monuta. “Ze is onze beste vriendin. Gelukkig konden we met onze verzekering gewoon de uitvaart door Monuta laten organiseren. Ik wilde ook graag de begeleiding van Roos en haar collega’s.”

Bianca liet het geld uitkeren en gebruikte het bedrag voor de uitvaart van Brian. “Het was heel waardevol dat dit kon.” Monuta was meteen duidelijk over het kostenplaatje. “Ik zag direct wat onze wensen kostten. Dat was overzichtelijk: meer wensen, meer kosten. Ik vond het niet vervelend om erover te praten. Voor een vakantie heb je een bepaald budget en dat geldt ook voor een uitvaart. Wij kozen bewust voor extra’s, zoals een langere dienst vanwege de muziek en thuis opbaren, omdat Brian zo lang mogelijk thuis wilde blijven."

Haar man werd 38 jaar. Hij had een hersentumor. “Brian werkte hard, maar leefde vooral voor zijn gezin. Hij stond altijd klaar voor zijn naasten en was een rots in de branding. We hebben best veel meegemaakt. Net toen alles op de rit was, werd hij ongeneeslijk ziek.” De kinderen waren 21 en 9 jaar toen hij overleed. Bianca is heel blij dat Roos haar kon helpen met het afscheid. “Vanaf de diagnose tot het einde stond ze voor ons klaar.”

Out of the box

Als assistent uitvaartmedewerker gaat Roos mee met de uitvaartverzorgers. “Ik vind het fijn om iets te kunnen betekenen voor een ander. Ik stem een uitvaart af op hoe iemand was, niet op hoe anderen vinden dat het hoort. Ik denk graag out of the box, want er is veel meer mogelijk dan mensen denken.”

Regenboogboom

Ze regelde een regenboogboomkist voor Brian. “Als gezin hadden we het altijd over een regenboogboom waar we elkaar in onze dromen ontmoeten. Ook kwam de regenboogboom terug op de kaart”, vertelt Bianca. “Roos dacht aan zoveel kleine dingen. Tijdens het sluiten van de kist zette ze bijvoorbeeld een muziekje op. Dat maakte het moment heel bijzonder.”

Boodschap

Brian koos zelf de muziek voor zijn uitvaart. “Bij binnenkomst werd de klassieker Ave Maria gedraaid. Dat was een eerbetoon aan zijn oma. Daarna was er alleen moderne muziek, zoals nummers van Guus Meeuwis en Wesly Bronkhorst”, vertelt Roos. Het laatste nummer was Heal the World van Michael Jackson. “Brian wilde graag nog een boodschap meegeven en met zijn laatste woorden laten weten dat we iets voor de wereld moeten betekenen.”

Ruimte voor spontaniteit

Voor Bianca bracht het rust dat Brian zijn wensen op tijd vastlegde. “Hij gaf ons ook de ruimte om er onze eigen draai aan te geven. Dat was goed, want het afscheid was voor ons ook belangrijk. Bij mijn uitvaart wil ik ook dat er ruimte is voor spontaniteit. Uiteindelijk moet het op een manier gebeuren die zowel voor de overledene als de nabestaande goed voelt.”

Perfect

Hoewel ze wist dat het afscheid eraan kwam, overviel het haar toch. “Door de emoties kon ik moeilijk nadenken, maar gelukkig lag er een draaiboek klaar. We hoefden alleen maar de puntjes op de i te zetten. De uitvaart was dan ook perfect. We kunnen terugkijken op een verdrietige, maar warme dag.” Ze mist Brian enorm. “Je verliest niet alleen je man en de vader van je kinderen, maar ook je toekomstbeeld. We waren een geoliede machine en nu moet ik mezelf opnieuw uitvinden. Alles voelt anders zonder hem. Hij was de liefde van mijn leven.”

Vrouw met rode haren in de natuur met heide

Open over afscheid

Een afscheid met een goed gevoel. Voor íedereen. Dat is waar wij ons elke dag voor inzetten. Hoe we dat doen? We geloven in openheid en eerlijkheid over afscheid.  Openheid aan onze kant over hoe we werken en hoe een goed afscheid tot stand komt. Maar ook openheid aan jouw kant. Praten over je wensen, helpt je dierbaren.